top of page
Search

Nem a cimbalom, nem a duda, nem is a citera...

  • szegediadvent
  • Nov 23, 2015
  • 2 min read

Szarukürtön játszó kanász Ipolykeszin, 1912 Fotó: Zenetudományi Intézet

Etnospecifikus hangszerek nem igen vannak. Ez ugyanis azt jelentené, hogy az csak egy népnél található meg, de annál a népnél mindenhol. Valójában ilyen hangszer nincs. A népi kultúra sokkal inkább lokálspecifikus. Vagyis egy őrségi magyar kultúrája a szomszédos szlovénére vagy osztrákéra fog jobban hasonlítani, és nem a moldvai magyaréra. (...) Bármilyen furcsán hangzik, a népi kultúrában nem volt hagyományőrzés, mert az sokkal inkább a városi ember reakciója az elveszni látszó értékek megőrzésére. Ha egy pásztorgyerek hozzájutott egy klarinéthoz, akkor a nagypapa dudáját bedobta az ágy alá, mert a népi környezetbe a gyári hangszer volt a „menő”. Ebben ugyanis nem különböznek a hagyományos kultúrákban élők a városi emberektől, mert ha valaki vehet egy Mercedest, nem fog csak azért Trabanttal járni, mert a nagyapja is Trabanttal járt. A népdalok nagyon lassan változnak, a tánczenék könnyebben, a hangszerek viszont egészen gyorsan le tudnak cserélődni.(...)

A teljes cikk a STENK blogon olvasható egy könyvismertető kapcsán. Brauer-Benke József, az MTA Zenetudományi Intézetének tudományos munkatársa évtizedek óta kutatja a népi hangszereket, melyekről most egy terjedelmes könyvet jelentetett meg A népi hangszerek története és tipológiája címmel.

A Dóm téri Bálaszínház műsorkínálatában a korábbi években is rendszeresen feltűntek különleges, mondjuk így „autentikus” hangszeres produkciók, valamint újra gondolt, átfogalmaztott zenei kísérletek is. Korábban megfogalmazott hívó szavunk a cikkben taglalt tudományos megközelítés lecsapódásaként is értelmezhető: sosem állítottuk és most sem állítjuk, hogy kizárólag autentikus Kárpát-medencei zenei anyagot kínálunk, zene-patakjaink sem biztos, hogy kizárólag „vegytiszta forrásból” fakadnak. Ugyanakkor bízunk ítélőképességünkben, mellőzzük a nyilvánvalóan talmi hanganyagokat és produkciókat. Nem szeretjük a desztillált vizet, mint ahogy pangó vizet sem szolgálunk fel. Ízes, mindenki számára fogyasztható frissítőket kínálunk, erre mondjuk, hogy „hagyományőrzés a korszellem jegyében”.

A Dóm téri Bálaszínház adventi programjai itt találhatók.

Minden program ingyenes!


 
 
 

Recent Posts

See All
És akkor taps!

zene: a szegedi Népzenei Kamaraműhely + St Catharine’s College Choir (Cambridge) zenei rögzítés: dr. Páli Tibor drónkamera: Drone Kartel...

 
 
 

Commentaires


Friss hírek
Archív
Címkék
bottom of page