top of page

Adventi naptár
avagy hogyan lett az egyszer volt történetből hetedhétországos szokás

Főleg gyerekes családok körében kedvelt kelléke az adventi várakozásnak az adventi naptár. Minden napra egy kis öröm a bele rejtett apróság, finom falat, üzenet.Minden nappal az ünnephez közelebb visz, fokozza a várakozás örömét és izgalmát. Dekorációs szerepe sem elhanyagolandó, s jó alkalom a játékos kreatívkodásra is.  
Az adventi naptár hagyománya a XIX. századig nyúlik vissza, a protestánsok között terjedt el. Naponta kis kis bibliai képeket akasztottak a falra, meggyújtottak egy gyertyát, vagy krétával húztak egy vonalat a padlóra, december elsejétől karácsony napjáig.
A legelső kézzel rajzolt adventi naptár 1851-ben készült.
A ma klasszikusnak tartott adventi naptárt  1900 körül találta ki egy a karácsonyt türelmetlenül váró német kisgyerek édesanyja. A fiúcska egy karton lapra minden nap feltűzött egy papírgyertyát, számolgatva a napokat.  Maradandó élmény lett belőle, felnőtt korában ő készítette el az első nyomtatott adventi naptárt, egy kartonra feltűzhető színes képek formájában. Ebből lett később a nyitható ablakos változat, az ablakok mögött vallásos képekkel, bibliai idézetekkel. Innen indult diadalútjára az adventi naptár, a harmincas években már több mint 30 változatban készült.
A háború idején hiánycikk volt a kartonpapír, megtorpant az adventi naptár terjedése is. 1946-ban kezdték újra nyomtatni, ekkor készült az első csokit rejtő adventi naptár. A 24 ablakocska mögé egy-egy darab csokoládé vagy cukorka volt elrejtve, és ezek csak a spaletták kinyitása után váltak láthatóvá. Hamar népszerű lett, terjedt az ötlet, ma már szerte mindenhol előfordul, sokféle formában.
Nemcsak csokoládé és egyéb édes falatok tehetik izgalmassá, szép ajándék lehet egy üzenet, egy fotó, aprócska figyelmesség. Bármi, ami örömet szerez. Vagy csak ünnepélyesen jelez: az ünnep közeleg.
Megmutatjuk, milyen volt az első és azt is, hogy manapság lehet bármilyen.
 

bottom of page