top of page
A karácsonyfa eredete

Az örökzöldek tisztelete már a germán, a római, az egyiptomi vagy a kelta kultúra hagyományvilágában is ismert volt. A karácsonyfa-állítása Németországban kezdődött és több történet is fűződik hozzá. Az egyik szerint, aki télen valamilyen zöld növénnyel díszíti a házát, azzal utal a tavasz eljövetelére, az újrakezdésre. Az örökzöldeknek emellett különleges, gyógyító varázserőt tulajdonítottak, és úgy tartották, hogy aki örökzöld növényekkel díszíti házát karácsonykor, bizakodhat a jövő évi egészségében és szerencséjében.A másik történet arról szól, hogy miért pont fenyőfát díszítünk karácsonykor: Mikor Jézus a Földön járt, bujkálnia kellett gonosz emberek elől. Egyik alkalommal, mikor üldözték, egy fa lombjai közé szeretett volna elbújni. Azonban a kiválasztott fa félt, hogy Jézus üldözői őt is elpusztítanák, emiatt elküldte őt. Több fa is megtagadta, hogy elrejtse, míg végül egy fenyőfához ért, amely felajánlotta neki segítségét. Jézus a törzséhez bújt, a fenyő leengedte ágait és ezzel megmentette üldözői elől. Ezután Jézus megáldotta a fenyőt: „Soha ne hullasd el a leveledet. Akkor is virulj és zöldellj, amikor a többiek levéltelenül sorvadoznak! Te légy a legdélcegebb, a legszívósabb minden társad között! Élj meg mindenütt! Légy az emberek öröme, és emlékezetemre ágaidon gyújtsanak karácsonyi gyertyát minden esztendőben!”

 

Néhány forrás szerint középkori szokás volt, hogy egy fiatal fát vágtak ki, ami az ifjú élet feláldozását jelképezte, hasonlóan Jézushoz, aki fiatalon áldozta fel életét az emberekért. Sok egyéb legenda kötődik a karácsonyfához, például hogy Luther Márton állított gyermekének először karácsonyfát.

 

Minden kultúrában nagy szerepe van a különböző fáknak, így a mi kultúránkban is. Magyarország népi hagyományaiban a karácsonyfa elődjének a karácsonyi életfa vagy termőág tekinthető, amelyet régen a mestergerendára függesztettek fel a családok. A 19. században ezt a szokást felváltotta a karácsonyfa felállításának szokása, melyet valószínűleg nemesi családok hoztak magukkal Németországból. Eleinte csak a módosabb sorban élőknél terjedt el, később azonban általánossá vált. Európa többi országában is német közvetítéssel honosodott meg a karácsonyfa. Ma már a keresztény országokban világszerte állítanak karácsonyfát.

 

A magyar hagyomány szerint a fát december 24-én állítják, és vízkeresztig (január 6.) áll.Eleinte gyümölcsökkel, dióval, édességekkel, fából- és textilből készült díszekkel ékesítették a fát. Magyar specialitás a szaloncukor, a selyempapírba csomagolt csokoládé bevonatú, különböző töltelékekkel készített cukorka, amit a többi dísz mellé aggatunk a fára.Az idők során maga az ünnep – karácsonyfával, ajándékozással és adventi koszorúval együtt – egyre népszerűbbé vált a nem vallásos családok körében is, a béke és a szeretet ünnepeként.

 

 

bottom of page